Դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը ներկա է  գտնվել Ռումինիայի հայերի միության 100-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին:
Ներկաներին փոխանցելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ջերմ շնորհավորանքներն ու ողջույնները կարեւոր տարեդարձի կապակցությամբ` ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանն ընդգծել է ՌՀՄ ղեկավարների նշանակալի դերակատարությունը միջխորհրդարանական մակարդակով համագործակցության խորացման գործում: «Հիրավի, այս գործում իրենց անուրանալի ավանդն ունեն Միության բոլոր անդամներն  ի դեմս Միության ղեկավարների` մեր սիրելի Վարուժանների` ՌՀՄ նախագահ Վարուժան Ոսկանյանի ու ՌՀՄ նախագահի տեղակալ Վարուժան Փամբուկչյանի: Առանձնահատուկ նշանակություն ունի ՌՀՄ դերը, որպես կարեւոր կապող օղակ, մեր երկու ժողովուրդների ու երկրների միջեւ, ինչի ցայտուն օրինակն է միջխորհրդարանական մակարդակով շարունակաբար խորացող համագործակցությունը»,-ասել է պատգամավորը:
Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մինասյանը Ռումինիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի պատգամավոր, Ռումինիայի հայոց միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանին, Ռումինիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի պատգամավոր, Ռումինիայի հայոց միության Տուլչայի մասնաճյուղի նախագահ Լուչիան Էդուարդ Սիմիոնին եւ Ռումինիայի հայոց միության Կլուժ-Նապոկայի մասնաճյուղի նախագահ Կարեն Սեբեշիին հանձնել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով շնորհված «Երախտագիտության» մեդալները:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանը Ռումինիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի պատգամավոր, Ռումինիայի հայոց միության նախագահի տեղակալ Վարուժան Փամբուկչյանին հանձնել է «ՀՀ ԱԺ Պատվո մեդալը»:
Ռումինահայ ճանաչված գրող, թարգմանիչ, հրապարակագիր, Ռումինիայի եւ Հայաստանի գրողների միության անդամ Մադլեն Գարագաշյանն իր ստեղծագործական ծանրակշիռ վաստակի եւ ազդեցիկ գրական եւ մշակութային գործունեության համար պարգեւատրվել է Հայաստանի գրողների միության «Գրական վաստակի համար» մեդալով:

Head of RA NA Armenia-Romania Friendship Group Anush Begloian Attends Celebrations Dedicated to the 100th Anniversary of the Union of Armenians of Romania
On December 16, the RA NA deputy, the Head of the RA NA Armenia-Romania Friendship Group Anush Begloian attended the celebrations dedicated to the 100th anniversary of the Union of Armenians of Romania.
Conveying the warm congratulations and greetings of the RA NA President Ararat Mirzoyan to the attendees on the occasion of the important anniversary, the RA NA deputy Anush Begloian underlined the significant role of the heads of the Union of Armenians of Romania in deepening of cooperation at inter-parliamentary level. “Indeed, in this matter all the members of the Union have their undeniable contribution on behalf of the Heads of the Union, our beloved Varujans: the President of the Union of Armenians of Romania Varujan Vosganian and the Vice President of the Union of Armenians of Romania Varujan Pambukchian. The role of the Union of Armenians of Romania is of special significance as an important connecting circle, between our two peoples and countries, and the vivid example is the continuous deepening cooperation at inter-parliamentary level,” the deputy said.
The RA Ambassador to Romania Sergey Minasyan handed over the medals Gratitude granted by the decree of the RA President Armen Sargsyan to the Member of the Chamber of Deputies of the Parliament of Romania, the President of the Union of Armenians of Romania Varujan Vosganian, to the Member of the Chamber of Deputies of the Parliament of Romania, President of Tulcea Branch of the Union of Armenians of Romania Lucian-Eduard Simion and the President of Cluj-Napoca Branch of the Union of Armenians of Romania Karen Sebeshi .
The RA NA deputy Anush Begloian handed over the RA NA Medal of Honour to the Member of the Chamber of Deputies, the Vice President of the Union of Armenians of Romania Varujan Pambukchian.
The Romanian-Armenian well-known writer, translator, journalist, the Member of the Writers' Union of Armenia Madlen Garagashyan was awarded the Medal For Literary Contribution of the Writers' Union of Armenia for her creative weighty contribution and influential literary and cultural activity.